Log in



PERPETUAL AWARDS



Commodores Trophy

Awarded to a Club member for outstanding contribution to the St Croix Yacht Club during the year. Designed and constructed by a former Club member and Tiffany silversmith.


2019    Nancy Hasson  1999  Not Awarded
2018   Morgan Dale  1998    Karen&Walter Stanton 
2017   GB Bucknell     1997    Anne Scigliano

2016

   Billy Desmond   1996 Not Awarded
2015    Robert (Tully) Keith   1995    Jeanette Ellis
2014    Bernadette Szajna & John Schuster   1994    Mary Tim Taylor
2013    Kim Sanford   1993    Julie San Martin
2012    Emeline Sprankle   1992 Not Awarded
2011    Chris & Debbie Schreiber   1991    Jerry Bourne
2010    Robert Keith   1990    Nick Castruccio
2009    Vicki Bandola   1989    Roberta Bell Riggs
2008    Ron & Sue DeCosmo   1988    Austin Fisher
2007    Carlos Skov   1987    George Darooge
2006    Bob & Nan McIntosh                 1986    Bob & Irene Sharpe
2005    Ivan Diaz   1985    Bob & Irene Sharpe
2004    Bob & Nan McIntosh   1984    Alison & Al Lotter
2003    William Chandler   1983    Manuel & Ignacia Gutierrez
2002    Leslie Cramer    
2001    Millie Johnson    
1998    Karen & Walter Stanton    
1997    Anne Scigliano    
   





Sportsmanship Award

Awarded for spirit of good sportsmanship in whatever he or she gives to the St Croix Yacht Club

2019   Joey Croney                 1999  Not Awarded
2018   Dick Harris  1998   Carole Doyle 
2017   Doug Armstrong  1997   Marty Baker
2016    Eion Jackson   1996   Carlos Skov
2015    Eion Jackson   1995   George Silver
2014    Gene Capuano   1994   Beecher Higby
2013    Jay Bryan    
2012    John Rapine    
2011     Jim Kloss    
2010    Roger Bogert    
2009    Lillian Mallory    
2008    Alan Mallory    
2007    Ron & Sue DeCosmo    
2006    Sue Gibbons    
2005    Jimmy Lehman    
2004    Vicki Bandola    
2003    Al Lang    
2002    Ivan Diaz    
2001    Karen McCoy    




Community Service Award

 Awarded for outstanding service to the community at large, by a St Croix Yacht Club member

2019   Bonnie Rapine              1998   Robin Freeman
2018   Julie San Martin  1997   Martin Ludington
2017   Chris Langella  1996   Jenye Nelson
2016    Julie San Martin   1994   Bill & Frances Gunther
2015    Al & Ann Lang   1988   Alan MacDonald
2014    Bill and Kathy LaGrange   1987   Anne Fischer
2013    Gregory Moorman   1986   Susan Steif
2012    Nick Castruccio   1985   Dave & Joyce Skinner
2011    Megan Littlefield   1984   Ruth McHugh
2010    Julie San Martin   1983   Nick castruccio
2009    Nick Castruccio    
2008    Bill Dunne & Jayne Davis    
2007    Sal Sanpere    
2006    Stan Joines   
2005    Felice Quigley   
2004     Bill Dunne & Jayne Davis   
2003    Chuck & Karen Ulrich   
2001    Joe San Martin    
2000    Christine Pauley    





Lawrence Carlson Memorial

Donated by the wife of dedicated yachtsman, Lawrence Carlson, this trophy is awarded for the best performance by a sailing vessel regardless of class.

2019    Peter Stanton on Boogaloo             1998    Paul Lordi on Sorceress
2016    Stan Joines on Paladin   1997    Paul Lordi on Sorceress
2014    Stan Joines on Paladin   1996    Chris Stanton on Jersey Devil
2013    Taylor Babb on Barbaric Yawp   1995    Chris Stanton on Jersey Devil
2012    Morgan Dale on Boogaloo   1994    Jean Pierre Skov on Clockwork
2011    Tony Sanpere on Cayennitta    
2010    Jim Kloss on Ambivalence    
2006    Llewellyn Westerman on Charis    
2005    Tom Ainger on Caribbean Auto Mart    
2004    Llewellyn Westerman on Charis    
2002    Scott Stanton on Jersey Devil    
2001    Scott Stanton on Jersey Devil    





Junior Sailor of the Year

Presented to the Club by Jim Vauthrin, this trophy is awarded for the junior sailor (under 18) with the best sailing performance on and off the water.  

2019  Steven Hardee             1999  Peter Stanton 
2018  Taylor Hasson  1998 Larry Malanga
2017  Olivia Hanley                       1997 Tim Pitts
2016   Mathieu Dale   1996 Scott Stanton
2015   David Kleeger   1995 Peter Stanton
2014   Mack Bryan   1994 Chris Stanton
2013   Thorn Nelthrop   1993 Eric Cusin
2011   Sam Watterson   1992 Lenn DePalma
2010   Sam Watterson   1991 Alan Sun
2009   Billy Gibbons   1990 Rebbeca Sunderlin
2008   Rian Bareuther   1989 Daisy Mohr
2007   Sydney Jones   1988 Kiomie Johansen
2006   Morgan Bryan    
2005   Jae Tonachel    
2004   Ben Victor              
2003   Ben Victor              
2002   Stephanie Malanga    
2001   Joseph Noel            
2000   Courtlyn Cramer     

   





High School Sailor of the Year

This award is presented the the High School sailor that performed best throughout the year.

2019   Rider Odom
2018   Kate Klempen
2018   Sarah Hardee
2017   Ethan Hanley
2016   Ethan Hanley
2014   Thorn Nelthropp
2013   Mack Bryan
2012   Not Awarded
2011   Sam Watterson
2010   Billy Gibbons
2009    Jae Tonachel





Albatross Award

 Created and donated by Carter Barcus; Awarded for the most spectacular boating  goof of the year

2019   Miles Sperber          1998    Joe San Martin 
2018   Not Awarded  1997    Andrew Lieder 
2017    Chris Hanley  1996    Frank Rhodes
2011    Alan Mallory   1995    Frank Rhodes
2010    Alan Mallory   1994    Doug Allen
2009    Ivan Diaz   1993    Martin Gant
2008    Morgan Dale   1992    Joe San Martin
2007    Jack Capiello    
2005    Frank Day    
2004    Paul Lordi    
2003    Paul Lordi    
2002    Mike Melusky    
2001    Rich & Catherine Rowe    





Optimist Sailor of the Year

Donated by the Bourne family, in honor of  Gloria and Jerry Bourne and their lifetime support of Junior Sailing. This award is presented to an outstanding Optimist sailor, recognizing  effort, attitude, accomplishment and the love of sailing. 

2019     Milo Miller               

1999

   Peter Stanton 
2018     Mathieu Dale 1998    Scott Stanton 
2017    Mathieu Dale   
2016     Lake Sanford    
2015     Rider Odum    
2014     Lake Sanford    
2012     Ryan Hunter    
2011     Ryan Hunter    
2010     Ryan Hunter    
2009     David Kleeger    
2008     Billy Gibbons    
2007     Challis Diaz    
2006     Billy Gibbons    
2005     Morgan Bryan    
2004     Billy Gibbons    
2003     Billy Gibbons    
2002     Jae Tonachel     
2001     Ben Victor    
2000     Joseph Noel    
  




 


Jerome A Urban

Rhodes 19 Memorial Trophy

In memory of Jerry Urban, a distinguished cancer surgeon and dedicated Rhodes 19 sailor. The lead crystal sculpture, designed by Peter Wayne Yenowine and donated by Jerry’s widow Xenia, shows a Rhodes 19 coming up to a racing mark

2017    Scott Stanton
2016   Peter Stanton
2015     Chris & Debbie Schreiber
2014    Beecher Higby
2013    Peter Stanton
2012    Chris Schreiber
2011    Chris Schreiber
2010    Chris Schreiber
1998    Beecher Higby
1996    Karen McCoy
1995    Jerry Litner
1994    Jens Hookanson
1993    Jerry Litner
1992    Robert Riggs





St. Croix Marine Trophy

This award was Donated by St. Croix Marine to the sailors that finish within the top 15% of three or more Major off island Regattas.


2019    Rider Odom ( crew/Skipper)
2019    Olivia Hanley(Crew)
2019   Mathieu Dale
2018    Ethan Hanley
2009    Peter Stanton
2008    Sydney Jones 
2007    Peter Stanton
2005    Tim Pitts 
1998    Scott Stanton 
1997    Chris Stanton 





International Clock Trophy 

Best Performance by a Cruising Yacht
This perpetual award goes to the sailor of the cruising yacht who has had the best performance for the year either racing or cruising.

2014     "Delphine" - Vincenzo Ambrosi
2006    “Cruzan Time” – Carl Beckstedt
2005    Terry Hogan and Allan Mallory
1998    “Harmony” – Andrew Leider  
1995    “Conquistador” – Karen and Walt Stanton
1994    “Juliet” – Bruce Milliken
1990    “Nordica” – Duncan McGregor





The Club is formed for the express purpose of promoting interest and activity in the ownership, racing and cruising of yachts and small boats; of providing a meeting place for members whose common interest lies in ships and the sea; of augmenting the recreational facilities and visitor attractions of the island; of exchange and courtesies with other yacht clubs of the United States and Caribbean islands, and of extending to visiting yachtsmen the hospitality of St. Croix.

Call or Fax Us

Office: 340-773-9531 
Fax:       888-344-8815 

Mailing Address:

St. Croix Yacht Club|
5100 Teague Bay
C'sted, St. Croix 00820

Powered by Wild Apricot Membership Software